Paul Hunter Classic 2018 Live Scores and Tournament Schedule

Left arrow

Live Snooker on Saturday August 25: Paul Hunter Classic 2018 Day Two preview and order of play

Right arrow

Live Snooker on Sunday August 26: Paul Hunter Classic 2018 Day Three preview and order play

Michael White is the defending champion

The Paul Hunter Classic takes centre stage in Germany this weekend and you can follow all the latest results and fixture lists here.

The tournament is named in honour of three-time Masters Champion Paul Hunter, whose life was cut short in 2006 aged 27 after a battle with cancer.

A field of 128 players will battle it out over three days of action at the Stadthalle in Fürth for the £20,000 top prize.

Michael White is the defending champion after he defeated Shaun Murphy 4-2 in last year’s final to claim only his second career ranking title.

White is bidding to become the first player since Mark Selby in 2012 to successfully retain the title, though three-time champion Selby is among a clutch of star names missing from this year’s line-up.

Shaun Murphy, back-to-back champion in 2008 and 2009, is the highest-ranked player in the field, ahead of Masters finalist Kyren Wilson.

The likes of Luca Brecel, Jack Lisowski and Xiao Guodong will also have their sights set on glory in the third ranking event of the 2018/19 season.

The main stages of the tournament run from August 24-26, with all matches to be contested over the best of seven frames.

Paul Hunter Classic 2018 Tournament Schedule

All times BST (local time one hour ahead)

Friday August 24

First Round

8.30am

92 Michael White 4-2 Thor Chuan Leong

93 Rory McLeod 0-4 Allan Taylor

94 Zhang Anda 4-3 George Pragnall

95 Dominic Dale 4-0 Itaro Santos

96 Mark Joyce 4-3 Michael Wild

97 Sean O’Sullivan 0-4 Brian Cini

98 Alexander Ursenbacher 4-0 Barry Pinches

99 Fan Zhengyi 0-w/o Harvey Chandler

100 Sam Baird 4-2 Kevin VanHove

101 Andy Lee 3-4 Reggie Edwards

10am

102 Ian Burns 4-0 Oliver Brown

103 Zhou Yuelong 0-4 Jackson Page

104 Niu Zhuang 4-1 James Cahill

105 Scott Donaldson 4-2 Sam Craigie

106 Ross Muir 4-1 Patrick Einsle

10.30am

107 Tom Ford 4-0 Luke Pinches

108 Mark King 4-3 Martin O’Donnell

109 Stuart Carrington 0-w/o Jack Bradford

110 Peter Ebdon 4-0 Ben Jones

111 Basem Eltahhan 2-4 Andreas Ploner

11.30am

112 Ben Woollaston 4-2 Alex Taubman

113 Thepchaiya Un-Nooh 4-0 Christopher Watts

114 Michael Georgiou 4-2 Umut Dikme – *Georgiou makes a 147*

115 Elliot Slessor 3-4 Zhang Yong

12pm

116 Craig Steadman 4-1 Oliver Lines

117 Kishan Hirani 4-3 Jamie Clarke

118 Lee Walker 4-0 Regis D’Anna

119 Jamie Jones 4-0 Nigel Bond

1pm

120 Chris Wakelin 4-1 Luke Simmonds

121 Stefan Joachim 0-4 Aaron Busuttil

122 Chen Zifan 4-0 Duncan Bezzina

123 Luca Brecel 4-0 Curtis Daher

Second Round

2.30pm

156 Michael White 4-2 Allan Taylor

157 Zhang Anda 4-2 Dominic Dale

158 Mark Joyce 4-2 Brian Cini

159 Alexander Ursenbacher 1-4 Harvey Chandler

160 Sam Baird 4-0 Reggie Edwards

161 Ian Burns 1-4 Jackson Page

162 Niu Zhuang 3-4 Scott Donaldson

163 Ross Muir 2-4 Tom Ford

4pm

164 Mark King 4-2 Jack Bradford

165 Peter Ebdon 4-0 Andreas Ploner

166 Ben Woollaston 1-4 Thepchaiya Un-Nooh

167 Michael Georgiou 3-4 Zhang Yong

168 Craig Steadman 4-0 Kishan Hirani

169 Lee Walker 4-2 Jamie Jones – *Jones makes a 147*

170 Chris Wakelin 4-2 Aaron Busuttil

171 Chen Zifan 1-4 Luca Brecel

Last 32

6.30pm

188 Michael White 1-4 Zhang Anda

189 Mark Joyce 0-4 Harvey Chandler

190 Sam Baird 3-4 Jackson Page

191 Scott Donaldson 4-3 Tom Ford

192 Mark King 2-4 Peter Ebdon

193 Thepchaiya Un-Nooh 4-2 Zhang Yong

194 Craig Steadman 3-4 Lee Walker

195 Chris Wakelin 4-2 Luca Brecel

Saturday August 25

First Round

8.30am

124 Kyren Wilson 4-2 Chen Feilong

125 Ashley Carty 3-4 Jake Nicholson

126 Liam Highfield 4-0 Sergey Isaenko

127 Kilian Baur-Pantoulier 0-4 Ryan Davies

128 Gary Wilson 4-2 John J Astley

129 Jordan Brown 4-1 Philip Ciantar

130 Hammad Miah 4-1 Jurian Heusdens

131 Gerard Greene 4-0 Soner Sari

132 Matthew Selt 4-3 Vetter Luis

133 Joe O’Connor 4-0 Sompol Saetang

10am

134 Daniel Wells 4-0 Juergen Kesseler

135 Robert Milkins 4-2 Sanderson Lam

136 Adam Stefanow 1-4 Ben Mertens

137 Andrew Higginson 4-1 Fabian Monnin

138 Billy Joe Castle 4-1 Iulian Boiko

10.30am

139 Xiao Guodong w/o Yuan SiJun

140 Jack Lisowski 4-0 Dylan Emery

141 Zhang Jiankang 4-3 Felix Frede

142 Lu Ning 4-1 Daniel Williams

143 Eden Sharav 4-1 Daniel Holoyda

11.30am

144 Jimmy Robertson w/o Chris Totten

145 Joe Swail 4-1 Paul S Davison

146 Rod Lawler 4-0 Florian Nuessle

147 Lukas Kleckers 4-1 Ng On Yee

12pm

148 Alfie Burden 4-3 Marcin Nitschke

149 Simon Lichtenberg 4-3 Wayne Brown

150 Ashley Hugill 1-4 Andrew Pagett

151 Mark Davis 4-0 Markus Hertle

1pm

152 Kurt Maflin 4-2 David Grace

153 Peter Lines 4-1 Yun Fung Tam

154 Noppon Saengkham 4-2 Robbie Williams

155 Shaun Murphy 2-4 Fergal O’Brien

Second Round

2.30pm

172 Kyren Wilson 4-0 Jake Nicholson

173 Liam Highfield 4-1 Ryan Davies

174 Gary Wilson 0-4 Jordan Brown

175 Hammad Miah 4-2 Gerard Greene

176 Matthew Selt 3-4 Joe O’Connor

177 Daniel Wells 4-3 Robert Milkins

178 Ben Mertens 0-4 Andrew Higginson

179 Billy Joe Castle 4-3 Xiao Guodong

4pm

180 Jack Lisowski 4-0 Zhang Jiankang

181 Lu Ning 4-0 Eden Sharav

182 Jimmy Robertson 4-1 Joe Swail

183 Rod Lawler 4-3 Lukas Kleckers

184 Alfie Burden 4-1 Simon Lichtenberg

185 Andrew Pagett 2-4 Mark Davis

186 Kurt Maflin 1-4 Peter Lines

187 Noppon Saengkham 4-1 Fergal O’Brien

Last 32

6.30pm

196 Kyren Wilson 4-0 Liam Highfield

197 Jordan Brown 2-4 Hammad Miah

198 Joe O’Connor 3-4 Daniel Wells

199 Andrew Higginson 3-4 Billy Joe Castle

20 Jack Lisowski 4-3 Lu Ning

201 Jimmy Robertson 4-3 Rod Lawler

202 Alfie Burden 2-4 Mark Davis

203 Peter Lines 4-2 Noppon Saengkham

Sunday August 26

Last 16

9am

204 Zhang Anda 4-0 Harvey Chandler

205 Jackson Page 2-4 Scott Donaldson

206 Peter Ebdon 4-0 Thepchaiya Un-Nooh

207 Lee Walker 4-2 Chris Wakelin

208 Kyren Wilson 4-1 Hammad Miah

209 Daniel Wells 4-2 Billy Joe Castle

210 Jack Lisowski 4-0 Jimmy Robertson

211 Mark Davis 2-4 Peter Lines

Quarter-Finals

12pm

212 Zhang Anda 3-4 Scott Donaldson

213 Peter Ebdon 4-1 Lee Walker

214 Kyren Wilson 4-3 Daniel Wells

215 Jack Lisowski 3-4 Peter Lines

Semi-Finals

3pm

216 Scott Donaldson 1-4 Peter Ebdon

217 Kyren Wilson 4-3 Peter Lines

Final

Peter Ebdon 2-4 Kyren Wilson

Prize Fund

Winner: £20,000

Runner up: £10,000

Semi-Final losers: £4,500

Quarter-Final losers: £3,000

Last 16 losers: £1,725

Last 32 losers: £1,000

Last 64 losers: £600

——————

Total: £100,000