Championship League Snooker 2020 Group Seven Fixtures, Live Scores and Match Schedule

Left arrow

Championship League Snooker live stream: The essential guide of how to watch live online

Right arrow

Championship League Snooker 2020 Winners’ Group Fixtures, Live Scores and Match Schedule

Mark Williams in action (Photo by World Snooker)

Group Seven of 2019/20 Championship League Snooker sees the remaining hopefuls vie to claim the final Winners’ Group spot, and you can follow the latest results, fixtures and league table here.

Staged by Matchroom Sport, Championship League Snooker is an invitational event played behind closed doors at the Morningside Arena in Leicester.

There is a lucrative prize fund on offer of between £100-£300 per frame won and a further £10,000 to the winner, as well as a place in the 2020 Champion of Champions.

Seven groups of seven players will produce seven winners, who will then face off in one further group to determine the overall champion.

In each group, every player will play each other once over the best of five frames, following which the top four players will contest in the play offs – Semi-Finals and Final – over the same distance.

Players will be awarded one point for each match won, then most frames won and the least frames lost in the league series will determine their position in the league table.

The play-off winner will progress to the Winners’ Group, while the players finishing sixth and seventh in the group will be eliminated.

Group Seven is comprised of former World Champions John Higgins, Mark Williams and Graeme Dott, as well as multiple ranking finalist David Gilbert, Ricky Walden, Lyu Haotian and Robert Milkins.

Group Seven takes place from March 2-3, with all matches to be contested over the best of five frames and streamed exclusively live online.

WATCH CHAMPIONSHIP LEAGUE SNOOKER STREAMED LIVE HERE (18+)

Championship League Snooker Group Seven Schedule

Monday March 2

Table One

11am
Lyu Haotian 1-3 Robert Milkins
David Gilbert 3-1 Lyu Haotian

Not before 2pm
Robert Milkins 1-3 Ricky Walden
Lyu Haotian 3-0 Ricky Walden

Not before 6pm
Robert Milkins 1-3 Mark Williams
Graeme Dott 1-3 Mark Williams

Table Two

11am
Ricky Walden 0-3 Mark Williams
John Higgins 2-3 Graeme Dott

Not before 2pm
Mark Williams 0-3 John Higgins
Graeme Dott 3-1 David Gilbert

Not before 6pm
John Higgins 3-1 David Gilbert
Ricky Walden 2-3 David Gilbert

Tuesday March 3

Table One

11am
Lyu Haotian 0-3 Graeme Dott
Ricky Walden 3-0 Graeme Dott

Not before 2pm
Lyu Haotian 1-3 John Higgins
Ricky Walden 0-3 John Higgins
Lyu Haotian 3-2 Mark Williams

Table Two

11am
Robert Milkins 0-3 John Higgins
Mark Williams 0-3 David Gilbert

Not before 2pm
Robert Milkins 2-3 David Gilbert
Robert Milkins 0-3 Graeme Dott

Not before 6pm

Play-Offs
John Higgins 1-3 Mark Williams
Graeme Dott 3-0 David Gilbert

Not before 7pm

Final
Graeme Dott 3-1 Mark Williams

Prize Money
Winner: £3,000
Runner-up: £2,000
Losing semi-finalists: £1,000
Per frame won in league: £100
Per frame won in Play-Offs: £300
High break prize: £500