Six Red Championship Snooker 2019 Draw, Live Scores and Tournament Schedule

Left arrow

Six Red Championship Snooker 2019 live stream: The essential guide of how to watch live online

Kyren Wilson is the defending champion (credit:Eurosport)

Kyren Wilson is the defending champion (credit:Eurosport)

The ninth staging of the Six-Red World Championship takes place in Bangkok, and you can follow the latest results, fixtures and group tables here.

Held at the BCC Hall, Central Plaza Ladprao, 32 will players battle it out in the unique invitational for the lucrative top prize and potentially a place in the Champion of Champions

The rules are exactly the same as those in a traditional game of snooker, but there are only six red balls as opposed to 15, snookers behind a nominated colour are not permitted and players will have the option for ball-in-hand providing their opponent has been penalised by five consecutive foul-and-a-miss calls.

The field is initially divided into eight groups of four, with the top two players from each following the round-robin phase advancing to the knockout stages.

Kyren Wilson is the defending champion after he defeated Ding Junhui 8-4 in last year’s final.

Former Champions Mark Williams, Ding, Mark Selby, Thepchaiya Un-Nooh and Stephen Maguire are among a star-studded line-up in 2019.

The likes of four-time World Champion John Higgins, reigning World Seniors Champion Jimmy White and Women’s World Champion Reanne Evans are also in action.

The tournament runs from September 2-7 in Bangkok, Thailand, with group stage matches to be contested over the best of nine frames, Last 16 and Quarter-Finals best of 11, Semi-Finals best of 13 and the final best of 15.

Six Reds Championship 2019 Tournament Schedule

All times BST (Local time six hours ahead)

Monday September 2

Group Stage

5am

Noppon Saengkham 5-1 Reanne Evans (C)

Gary Wilson 5-3 Akani Songsermsawad (D)

Ding Junhui 5-3 Joe Perry (C)

Mark Selby 5-1 Bernard Tey Choon Kiat (D)

7.30am

Kyren Wilson 5-2 Anthony McGill (A)

Stephen Maguire 5-0 Luca Brecel (B)

Wu Yize 5-0 Kritsanut Lertsattayathorn (B)

Passakorn Suwannawat 5-4 Mohammed Shehab (A)

11am

David Gilbert 5-3 Jimmy White (F)

Ryan Day 5-1 Mohamed Khairy (F)

Yan Bingtao 5-3 Kurt Dunham (E)

John Higgins 5-3 James Wattana (E)

1.30pm

Mark Williams 5-2 Thepchaiya Un-Nooh (H)

Graeme Dott 5-2 NG On-Yee (H)

Ali Carter 5-0 Alexis Callewaert (G)

Stuart Bingham 5-3 Ken Doherty (G)

Tuesday September 3

Group Stage

5am

Kyren Wilson 5-2 Mohamed Shehab (A)

Anthony McGill 1-5 Passakorn Suwannawat (A)

David Gilbert 5-2 Mohamed Khairy (F)

Ryan Day 4-5 Jimmy White (F)

7.30am

Mark Selby 4-5 Gary Wilson (D)

Mark Williams 5-4 Graeme Dott (H)

Thepchaiya Un-Nooh 5-3 Ng On Yee (H)

Sunny Akani 5-1 Bernard Tey Choon Kiat (D)

11am

John Higgins 5-0 Yan Bingtao (E)

Stuart Bingham 5-0 Alexis Callewaert (G)

Ali Carter 5-4 Ken Doherty (G)

James Wattana 5-2 Kurt Dunham (E)

1.30pm

Ding Junhui 5-3 Noppon Saengkham (C)

Joe Perry 5-0 Reanne Evans (C)

Stephen Maguire 5-1 Wu Yize (B)

Luca Brecel 3-5 Kritsanut Lertsattayathorn (B)

Wednesday September 4

Group Stage

5am

David Gilbert 5-3 Ryan Day (F)

Jimmy White 5-1 Mohamed Khairy (F)

John Higgins 5-3 Kurt Dunham (E)

Yan Bingtao 5-1 James Wattana (E)

7.30am

Stuart Bingham 5-1 Ali Carter (G)

Ken Doherty 5-2 Alexis Callewaert (G)

Mark Williams 5-1 Ng On Yee (H)

Graeme Dott 5-3 Thepchaiya Un-Nooh (H)

11am

Ding Junhui 5-2 Reanne Evans (C)

Joe Perry 5-4 Noppon Saengkham (C)

Mark Selby 5-2 Sunny Akani (D)

Gary Wilson 5-1 Bernard Tey Choon Kiat (D)

1.30pm

Stephen Maguire 5-2 Kritsanut Lertsattayathorn (B)

Kyren Wilson 2-5 Passakorn Suwannawat (A)

Anthony McGill 5-3 Mohamed Shehab (A)

Luca Brecel 5-3 Wu Yize (B)

Thursday September 5

Last 16

5am

Stuart Bingham 6-2 Mark Selby

John Higgins 6-4 Wu Yize

David Gilbert 6-4 Kyren Wilson

Mark Williams 6-1 Joe Perry

8am

Ali Carter 6-5 Passakorn Suwannawat

Stephen Maguire 6-5 Jimmy White

Ding Junhui 6-4 Graeme Dott

Gary Wilson 6-5 Yan Bingtao

Quarter-Finals

12.30pm

Stephen Maguire 6-2 Ali Carter

Mark Williams 6-3 Stuart Bingham

John Higgins 6-4 David Gilbert

Gary Wilson 6-5 Ding Junhui

Friday September 6

Semi-Finals

9am

John Higgins 7-5 Mark Williams

12.30pm

Stephen Maguire 7-5 Gary Wilson

Saturday September 7

Final

8.30am

John Higgins 6-8 Stephen Maguire

Prize Money

Winner: 3,500,000 baht

Runner-up: 1,300,000 baht

Semi-Final losers: 750,000 baht

Quarter-Final losers: 375,000 baht

Last 16 losers: 150,000 baht

Third in Group: 75,000 baht

Fourth in Group: 50,000 baht