UK Championship Qualifiers 2012 Live Scores and Match Order of Play

Left arrow

UK Championship Qualifiers 2012 Live Stream – How To Watch Live Online

Right arrow

Davis and Brecel Among UK Championship Qualifiers

Six-time World Champion Steve Davis is among the names in qualifying action this week (credit:William Hill)

Six-time World Champion Steve Davis is among the names in qualifying action this week (credit:William Hill)

The qualifying rounds for the 2012 UK Championship are underway in Sheffield, keep up to date with all the latest fixtures and results here.

Watch and bet on the UK Championship live at Bet365 > Live streaming

An array of hopefuls will take to the baize in snooker’s home city of Sheffield in a bid to secure one of 16 places in the final stages of the second biggest televised ranking event on the calendar.

The qualifying rounds run from Tuesday to Friday this week, with players entering the fray from rounds one to four according to their ranking position. The winners of all fourth round games will progress to the first round proper alongside the world’s top 16 at the York Barbican from December 1 to 9.

Among the names hoping to book their place in the prestigious event are people’s champion Jimmy White, six-time World Champion Steve Davis, and former Crucible Kings – Peter Ebdon and Ken Doherty.

A host of emerging stars will also be out to secure a dream debut in the event this year, including the likes of Luca Brecel, Cao Yupeng and Welshman Jamie Jones.

All matches are played over the best of 11 frames, with selected games from each session being streamed live online from the World Snooker Academy, Sheffield.

William Hill UK Championship Qualifiers Schedule

Tuesday November 20

Round 1

9.30am

1) David Grace 4-6 Daniel Wells

2) Pankaj Advani 6-2 Sam Baird

3) Chen Zhe 6-1 Sean O’Sullivan

4) Tian Pengfei 6-4 Joel Walker

5) Li Yan 4-6 Fraser Patrick

6) Luca Brecel 6-0 Scott Donaldson

2.30pm

7) Robbie Williams 2-6 Jamie O’Neill

8) Michael Wasley w/o Hossein Vafaei Ayouri

9) Thepchaiya Un-Nooh 6-5 Passakorn Suwannawat

10) Liam Highfield 6-1 Ben Judge

11) Ian Burns 6-1 Michael Leslie

7.30pm

12) Dechawat Poomjaeng 6-3 Simon Bedford

13) Paul Davison 6-2 Gareth Allen

14) Zhang Anda w/o Duane Jones

15) Thanawat Tirapongpaiboon 6-5 Martin O’Donnell

16) Tony Drago 3-6 Craig Steadman

Wednesday November 21

Round 2

9.30am

17) Andy Hicks 6-2 Daniel Wells

18) Jimmy White 5-6 Pankaj Advani

19) Aditya Mehta 4-6 Chen Zhe

20) Alan McManus 2-6 Tian Pengfei

21) Adam Duffy 6-2 Fraser Patrick

22) Peter Lines 4-6 Luca Brecel

2.30pm

23) James Wattana 6-4 Jamie O’Neill

24) Jimmy Robertson 6-5 Michael Wasley

25) Barry Pinches 1-6 Thepchaiya Un-Nooh

26) Cao Yupeng 6-3 Liam Highfield

27) Kurt Maflin 3-6 Ian Burns

7.30pm

28) Rod Lawler 6-5 Dechewat Poomjaeng

29) Yu De Lu 6-4 Paul Davison

30) Anthony McGill 6-2 Zhang Anda

31) Alfie Burden 5-6 Thanawat Tirapongpaiboon

32) Mike Dunn 4-6 Craig Steadman

Thursday November 22

Round 3

9.30am

33) Mark Joyce 6-4 Andy Hicks

34) Steve Davis 6-5 Pankaj Advani

35) Jack Lisowski 6-2 Chen Zhe

36) David Gilbert 6-3 Tian Pengfei

37) Xiao Guodong 6-4 Adam Duffy

38) Liu Chuang 3-6 Luca Brecel

2.30pm

39) Ben Woollaston 6-5 James Wattana

40) Rory McLeod 6-3 Jimmy Robertson

41) Jamie Jones 3-6 Thepchaiya Un-Nooh

42) Dave Harold 4-6 Cao Yupeng

43) Anthony Hamilton 2-6 Ian Burns

7.30pm

44) Gerard Greene 4-6 Rod Lawler

45) Nigel Bond 5-6 Yu Delu

46) Liang Wenbo 6-5 Anthony McGill

47) Matthew Selt 6-4 Thanawat Tirapongpaiboon

48) Michael White 6-3 Craig Steadman

Friday November 23

Round 4

9.30am

49) Jamie Cope 4-6 Mark Joyce

50) Jamie Burnett 2-6 Steve Davis

51) Joe Perry 4-6 Jack Lisowski

52) Fergal O’Brien 6-2 Dave Gilbert

53) Mark King 6-0 Xiao Guodong

54) Peter Ebdon 1-6 Luca Brecel

2.30pm

55) Martin Gould 6-3 Ben Woollaston

56) Robert Milkins 6-5 Rory McLeod

57) Michael Holt 6-1 Thepchaiya Un-Nooh

58) Marcus Campbell 4-6 Cao Yupeng

59) Dominic Dale 6-2 Ian Burns

7.30pm

60) Marco Fu 6-2 Rod Lawler

61) Tom Ford 6-1 Yu Delu

62) Andrew Higginson 0-6 Liang Wenbo

63) Ryan Day 6-3 Matthew Selt

64) Ken Doherty 3-6 Michael White