World Championship Qualifiers - Live Stream

18+ | Geo restrictions may apply | Be Gamble Aware

Six Red World Championship 2023 | Draw, Live Scores and Schedule of Play

Left arrow

Six Red World Championship live stream | How to watch live online

Right arrow

Ding Junhui downs Ronnie O’Sullivan on route to Six Red semis

Trump is eyeing his fourth trophy of the season (Credit: SPP Sport Press Photo /Alamy Live News)

The Six Red World Championship returns to the snooker calendar after a four-year absence, and you can follow the latest results and schedule of play here.

Thirty-two players head to Thailand for the unique invitational event, which takes place at the Thammasat University Convention Centre in Pathum Thani from March 6-11.

Playing with six red balls as opposed to the traditional 15, the players are split into eight groups of four, facing each other once over the best of nine frames with the top two advancing to the knockout stages.

Thereon, the remaining 16 players will be whittled down to two, with the winner receiving just over £100,000.

A star-studded line-up includes the likes of Ronnie O’Sullivan, Judd Trump, John Higgins and Stuart Bingham, along with veterans Jimmy White and Ken Doherty.

Stephen Maguire is the defending champion having won the most recent edition of this event in 2019, beating compatriot Higgins 8-6 in the final.

The Maverick is one of four formers champions in the draw, as well as Mark Williams, Ding Junhui and Thepchaiya Un-Nooh.

Last 16 and Quarter-Final matches will be contested over the best of 11 frames, while the Semi-Finals are best of 13 and the final best of 15.

WATCH THE SIX RED CHAMPIONSHIP STREAMED LIVE HERE

18+ | T&Cs Apply | Geo Restrictions may apply | Be Gamble Aware

Six Red World Championship 2023 Schedule

All times GMT (Local time +7 hours)

Monday March 6

From 4am
Stephen Maguire 2-5 Ding Junhui (Group A)
Zhang Anda 5-2 Mink Nutcharut (Group A)
John Higgins 5-2 Ken Doherty (Group C)
Hossein Vafaei 5-2 Poramin Danjirakul (Group C)

From 6.30am
Jordan Brown 4-5 Noppon Saengkham (Group G)
Matthew Selt 2-5 Robert Milkins (Group E)
Stuart Bingham 5-1 Mahmoud El Hareedy (Group G)
Chris Wakelin 5-4 Dechawat Poomjaeng (Group E)

From 9am
John Higgins 1-5 Hossein Vafaei (Group C)
Ken Doherty 3-5 Poramin Danjirakul (Group C)
Stephen Maguire 2-5 Zhang Anda (Group A)
Ding Junhui 5-2 Mink Nutcharut (Group A)

From 11.30am
Judd Trump 5-0 Ricky Walden (Group D)
Zhou Yuelong 1-5 Tom Ford (Group B)
Hai Long Ma 5-3 Kritsanut Lertsattayathorn (Group D)
Jimmy White 0-5 Thepchaiya Un-Nooh (Group B)

Tuesday March 7

From 4am
John Higgins 5-0 Poramin Danjirakul (Group C)
Matthew Selt 4-5 Chris Wakelin (Group E)
Robert Milkins 0-5 Dechawat Poomjaeng (Group E)
Hossein Vafaei 5-1 Ken Doherty (Group C)

From 6.30am
Stephen Maguire 5-0 Mink Nutcharut (Group A)
Ding Junhui 0-5 Zhang Anda (Group A)
Jordan Brown 2-5 Stuart Bingham (Group G)
Mahmoud El Hareedy 1-5 Noppon Saengkham (Group G)

From 9am
Tom Ford 3-5 Thepchaiya Un-Nooh (Group B)
Judd Trump 5-4 Kritsanut Lertsattayathorn (Group D)
Zhou Yuelong 5-1 Jimmy White (Group B)
Ricky Walden 5-1 Hai Long Ma (Group D)

From 11.30am
Ronnie O’Sullivan 5-3 Jimmy Robertson (Group H)
Mark Williams 1-5 Joe Perry (Group F)
Andres Petrov 5-3 Sunny Akani (Group F)
Stan Moody 1-5 James Wattana (Group H)

Wednesday March 8

From 4am
Mark Williams 5-4 Sunny Akani (Group F)
Stuart Bingham 5-2 Noppon Saengkham (Group G)
Jordan Brown 5-2 Mahmoud El Hareedy (Group G)
Joe Perry 5-3 Andres Petrov (Group F)

From 6.30am
Ronnie O’Sullivan 5-2 Stan Moody (Group H)
Judd Trump 5-4 Hai Long Ma (Group D)
Jimmy Robertson 4-5 James Wattana (Group H)
Ricky Walden 5-4 Kritsanut Lertsattayathorn (Group D)

From 9am
Zhou Yuelong 2-5 Thepchaiya Un-Nooh (Group B)
Mark Williams 5-2 Andres Petrov (Group F)
Tom Ford 3-5 Jimmy White (Group B)
Joe Perry 5-3 Sunny Akani (Group F)

From 11.30am
Ronnie O’Sullivan 5-2 James Wattana (Group H)
Matthew Selt 5-3 Dechawat Poomjaeng (Group E)
Jimmy Robertson 5-2 Stan Moody (Group H)
Robert Milkins 3-5 Chris Wakelin (Group E)

Thursday March 9

Last 16

4am
James Wattana 4-6 Zhang Anda
Thepchaiya Un-Nooh 6-2 Dechawat Poomjaeng
Hossein Vafaei 6-3 Noppon Saengkham
Judd Trump 6-3 Mark Williams

7am
Chris Wakelin 3-6 Tom Ford
Joe Perry 2-6 John Higgins
Stuart Bingham 6-0 Ricky Walden
Ronnie O’Sullivan 2-6 Ding Junhui

Quarter-Finals

11.30am
Zhang Anda 2-6 Thepchaiya Un-Nooh
Judd Trump 5-6 Hossein Vafaei
John Higgins 5-6 Tom Ford
Ding Junhui 6-2 Stuart Bingham

Friday March 10

8am
Semi-Final 1

11.30am
Semi-Final 2

Saturday March 11

8am
Final

Six Red World Championship 2023 Tables

Group A

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Zhang Anda 3 3 0 15 4 +11
2 Ding Junhui 3 2 1 10 9 +1
3 Stephen Maguire 3 1 2 9 10 -1
4 Mink Nutcharut 3 0 3 4 15 –11

Group B

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Thepchaiya Un-Nooh 3 3 0 15 5 +10
2 Tom Ford 3 1 2 11 11 0
3 Zhou Yuelong 3 1 2 8 11 -3
4 Jimmy White 3 1 2 6 13 -7

Group C

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Hossein Vafaei 3 3 0 15 4 +11
2 John Higgins 3 2 1 11 7 +4
3 Poramin Danjirakul 3 1 2 7 13 -6
4 Ken Doherty 3 0 3 6 15 –9

Group D

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Judd Trump 3 3 0 15 8 +7
2 Ricky Walden 3 2 1 10 10 0
3 Ma Hai Long 3 1 2 10 13 -3
4 Kritsanut Lertsattayathorn 3 0 3 11 15 -4

Group E

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Chris Wakelin 3 3 0 15 11 +4
2 Dechawat Poomjaeng 3 1 2 12 10 +2
3 Matthew Selt 3 1 2 11 13 -2
4 Robert Milkins 3 1 2 8 12 -4

Group F

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Joe Perry 3 3 0 15 8 +7
2 Mark Williams 3 2 1 12 11 +1
3 Andres Petrov 3 1 2 10 13 -3
4 Sunny Akani 3 0 3 10 15 -5

Group G

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Stuart Bingham 3 3 0 15 4 +11
2 Noppon Saengkham 3 2 1 11 10 +1
3 Jordan Brown 3 1 2 11 12 -1
4 Mahmoud El Hareedy 3 0 3 4 15 -11

Group H

Pos Player P W L FW FL +/-
1 Ronnie O’Sullivan 3 3 0 15 7 +8
2 James Wattana 3 2 1 12 10 +2
3 Jimmy Robertson 3 1 2 12 12 0
4 Stan Moody 3 0 3 5 15 -10