World Seniors Championship - Live Stream

18+ | Geo restrictions may apply | Be Gamble Aware

Championship League Snooker 2023 | Draw, Live Scores and Schedule of Play

Left arrow

Ronnie O’Sullivan withdraws from 2023 Championship League

Right arrow

Championship League Snooker 2023 live stream | How to watch live online

The Championship League setup (Photo by Taka G Wu/Alamy Live News)

The 2023-24 snooker season commences with the Championship League, and you can follow the latest results and schedule of play here.

The first ranking event of the new campaign, which runs from June 26 to July 21, sees 128 players compete across three stages at the Morningside Arena in Leicester.

All players are divided into 32 groups of four. The 32 players that top the group tables qualify for the group winners’ stage, consisting of eight groups of four players.

The eight winners from the group winners’ stage then qualify for the two final groups. The overall winner takes the £33,000 title and a place in this year’s Champion of Champions.

There are a host of big names competing including Ronnie O’Sullivan, three-time champion Judd Trump and two-time winner Kyren Wilson.

The latter two are among several former champions in the draw, the others being Stuart Bingham, David Gilbert, Joe Perry, Marco Fu, Matthew Stevens, Martin Gould and Scott Donaldson.

Luca Brecel is the reigning champion but opted not to defend his title, while the likes of Mark Selby, John Higgins and Mark Allen are also absent from the competition.

The groups are contested over a round-robin format, with all matches played as best of four frames, with three points awarded for a win and one point for a draw.

Group positions are determined by points scored, frame difference and then head-to-head results between players who were tied. Places that are still tied are then determined by the highest break made in the group.

WATCH CHAMPIONSHIP LEAGUE SNOOKER STREAMED LIVE HERE (18+)

Championship League Snooker 2023 Schedule

Stage One

Monday June 26

12pm-9pm
Craig Steadman 2-2 Ashley Carty (Group 3)
Graeme Dott 0-3 Andrew Higginson (Group 30)
Sean McAllister 3-1 Adam Duffy (Group 3)
David Grace 1-3 Daniel Wells (Group 30)
Craig Steadman 2-2 Adam Duffy (Group 3)
Graeme Dott 1-3 Daniel Wells (Group 30)
Sean McAllister 2-2 Ashley Carty (Group 3)
David Grace 2-2 Andrew Higginson (Group 30)
Adam Duffy 0-3 Ashley Carty (Group 3)
Daniel Wells 3-0 Andrew Higginson (Group 30)
Craig Steadman 2-2 Sean McAllister (Group 3)
Graeme Dott 3-1 David Grace (Group 30)

Group Three Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Ashley Carty 3 1 2 0 7 4 +3 96 5
2 Sean McAllister 3 1 2 0 7 5 +2 140 5
3 Craig Steadman 3 0 3 0 6 6 0 111 3
4 Adam Duffy 3 0 1 2 3 8 −5 116 1

Group 30 Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Daniel Wells 3 3 0 0 9 1 +8 97 9
2 Andrew Higginson 3 1 1 1 5 5 0 4
3 Graeme Dott 3 1 0 2 4 7 −3 96 3
4 David Grace 3 0 1 2 3 8 −5 80 1

Tuesday June 27

12pm-9pm
Hossein Vafaei 1-3 Fergal Quinn (Group 11)
Chris Wakelin 3-0 Liam Pullen (Group 21)
Aaron Hill 0-3 Martin O’Donnell (Group 11)
Oliver Lines 2-2 Anton Kazakov (Group 21)
Hossein Vafaei 2-2 Martin O’Donnell (Group 11)
Chris Wakelin 3-1 Anton Kazakov (Group 21)
Aaron Hill 3-0 Fergal Quinn (Group 11)
Oliver Lines 2-2 Liam Pullen (Group 21)
Martin O’Donnell 3-1 Fergal Quinn (Group 11)
Anton Kazakov 1-3 Liam Pullen (Group 21)
Hossein Vafaei 3-1 Aaron Hill (Group 11)
Chris Wakelin 0-3 Oliver Lines (Group 21)

Group 11 Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Martin O’Donnell 3 2 1 0 8 3 +5 93 7
2 Hossein Vafaei 3 1 1 1 6 6 0 120 4
3 Aaron Hill 3 1 0 2 4 6 –2 78 3
4 Fergal Quinn 3 1 0 2 4 7 −3 72 3

Group 21 Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Chris Wakelin 3 2 0 1 6 4 +2 85 6
2 Oliver Lines 3 1 2 0 7 4 +3 126 5
3 Liam Pullen 3 1 1 1 5 6 −1 94 4
4 Anton Kazakov 3 0 1 2 4 8 −4 72 1

Wednesday June 28

12pm-9pm
Ryan Day 2-2 Jun Jiang (Group 10)
Joe O’Connor 1-3 Alfie Davies (Group 22)
Michael White 3-1 Himanshu Jain (Group 10)
Robbie Williams 2-2 Zak Surety (Group 22)
Ryan Day 3-0 Himanshu Jain (Group 10)
Joe O’Connor 3-0 Zak Surety (Group 22)
Michael White 3-1 Jun Jiang (Group 10)
Robbie Williams 3-1 Alfie Davies (Group 22)
Himanshu Jain 0-3 Jun Jaing (Group 10)
Zak Surety 3-0 Alfie Davies (Group 22)
Ryan Day 1-3 Michael White (Group 10)
Joe O’Connor 1-3 Robbie Williams (Group 22)

Group 10 Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Michael White 3 3 0 0 9 3 +6 68 9
2 Ryan Day 3 1 1 1 6 5 +1 96 4
3 Jiang Jun 3 1 1 1 6 5 +1 79 4
4 Himanshu Jain 3 0 0 3 1 9 −8 0

Group 22 Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Robbie Williams 3 2 1 0 8 4 +4 7
2 Zak Surety 3 1 1 1 5 5 0 54 4
3 Joe O’Connor 3 1 0 2 5 6 −1 80 3
4 Alfie Davies 3 1 0 2 4 7 −3 68 3

Thursday June 29

12pm-9pm
Kyren Wilson 3-0 Josh Mulholland (Group 5)
Thepchaiya Un-Nooh 3-0 Florian Nuessle (Group 29)
Andy Hicks 1-3 Louis Heathcote (Group 5)
Elliot Slessor 3-1 Victor Sarkis (Group 29)
Kyren Wilson 3-0 Louis Heathcote (Group 5)
Thepchaiya Un-Nooh 3-1 Victor Sarkis (Group 29)
Andy Hicks 3-1 Josh Mulholland (Group 5)
Elliot Slessor 0-3 Florian Nuessle (Group 29)
Louis Heathcote 3-0 Josh Mulholland (Group 5)
Victor Sarkis 0-3 Florian Nuessle (Group 29)
Kyren Wilson 3-1 Andy Hicks (Group 5)
Thepchaiya Un-Nooh 3-0 Elliot Slessor (Group 29)

Group Five Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Kyren Wilson 3 3 0 0 9 1 +8 134 9
2 Louis Heathcote 3 2 0 1 6 4 +2 83 6
3 Andy Hicks 3 1 0 2 5 7 -2 76 3
4 Josh Mulholland 3 0 0 3 1 9 −8 0

Group 29 Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Thepchaiya Un-Nooh 3 3 0 0 9 1 +8 140 9
2 Florian Nuessle 3 2 0 1 6 3 +3 66 6
3 Elliot Slessor 3 1 0 2 3 7 -4 64 3
4 Victor Sarkis 3 0 0 3 2 9 −7 103 0

Friday June 30

12pm-9pm
Mark Williams 3-0 Daniel Holoyda (Group 6)
Jordan Brown 2-2 Joshua Thomond (Group 27)
Dylan Emery 3-0 Ken Doherty (Group 6)
Julien Leclercq 1-3 Barry Pinches (Group 27)
Mark Williams 3-1 Ken Doherty (Group 6)
Jordan Brown 2-2 Barry Pinches (Group 27)
Dylan Emery 3-1 Daniel Holoyda (Group 6)
Julien Leclercq 3-1 Joshua Thomond (Group 27)
Ken Doherty 3-0 Daniel Holoyda (Group 6)
Barry Pinches 3-1 Joshua Thomond (Group 27)
Mark Williams 3-0 Dylan Emery (Group 6)
Jordan Brown 0-3 Julien Leclercq (Group 27)

Group Six Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Mark Williams 3 3 0 0 9 1 +8 121 9
2 Dylan Emery 3 2 0 1 6 4 +2 108 6
3 Ken Doherty 3 1 0 2 4 6 -2 65 3
4 Daniel Holoyda 3 0 0 3 1 9 −8 0

Group 27 Table

Pos Player P W D L FW FL FD HB Pts
1 Barry Pinches 3 2 1 0 8 4 +4 71 7
2 Julien Leclercq 3 2 0 1 7 4 +3 102 6
3 Jordan Brown 3 0 2 1 4 7 -3 98 2
4 Joshua Thomond 3 0 1 2 4 8 −4 64 1

Monday July 3

12pm-9pm
Jimmy Robertson 1-3 Peter Lines (Group 16)
Xiao Guodong 2-2 Rory McLeod (Group 32)
Ben Woollaston 3-0 Liam Graham (Group 16)
Martin Gould 2-2 Alexander Ursenbacher (Group 32)
Jimmy Robertson v Liam Graham (Group 16)
Xiao Guodong v Alexander Ursenbacher (Group 32)
Ben Woollaston v Peter Lines (Group 16)
Martin Gould v Rory McLeod (Group 32)
Liam Graham v Peter Lines (Group 16)
Alexander Ursenbacher v Rory McLeod (Group 32)
Jimmy Robertson v Ben Woollaston (Group 16)
Xiao Guodong v Martin Gould (Group 32)

Tuesday July 4

12pm-9pm
Stuart Bingham v Duane Jones (Group 15)
Anthony Hamilton v Zihao Xing (Group 28)
Matthew Stevens v Allan Taylor (Group 15)
Ben Mertens v Ryan Thomerson (Group 28)
Stuart Bingham v Allan Taylor (Group 15)
Anthony Hamilton v Ryan Thomerson (Group 28)
Matthew Stevens v Duane Jones (Group 15)
Ben Mertens v Zihao Xing (Group 28)
Allan Taylor v Duane Jones (Group 15)
Ryan Thomerson v Zihao Xing (Group 28)
Stuart Bingham v Matthew Stevens (Group 15)
Anthony Hamilton v Ben Mertens (Group 28)

Wednesday July 5

12pm-9pm
Jak Jones v Dean Young (Group 26)
Jamie Jones v Rebecca Kenna (Group 26)
Jak Jones v Rebecca Kenna (Group 26)
Jamie Jones v Dean Young (Group 26)
Rebecca Kenna v Dean Young (Group 26)
Jak Jones v Jamie Jones (Group 26)

Thursday July 6

12pm-9pm
Ali Carter v Ryan Davies (Group 7)
Pang Junxu v Stan Moody (Group 24)
Jackson Page v Zehuang Long (Group 7)
Wu Yize v Hammad Miah (Group 24)
Ali Carter v Zehuang Long (Group 7)
Pang Junxu v Hammad Miah (Group 24)
Jackson Page v Ryan Davies (Group 7)
Wu Yize v Stan Moody (Group 24)
Zehuang Long v Ryan Davies (Group 7)
Hammad Miah v Stan Moody (Group 24)
Ali Carter v Jackson Page (Group 7)
Pang Junxu v Wu Yize (Group 24)

Friday July 7

12pm-9pm
Robert Milkins v Alex Taubman (Group 8)
Fan Zhengyi v Ahmed Aly (Group 23)
Dominic Dale v Muhammad Asif (Group 8)
Sam Craigie v Fergal O’Brien (Group 23)
Robert Milkins v Muhammad Asif (Group 8)
Fan Zhengyi v Fergal O’Brien (Group 23)
Dominic Dale v Alex Taubman (Group 8)
Sam Craigie v Ahmed Aly (Group 23)
Muhammad Asif v Alex Taubman (Group 8)
Fergal O’Brien v Ahmed Aly (Group 23)
Robert Milkins v Dominic Dale (Group 8)
Fan Zhengyi v Sam Craigie (Group 23)

Saturday July 8

12pm-9pm
Si Jiahui v Haydon Pinhey (Group 25)
Matthew Selt v Sydney Wilson (Group 20)
Mark Joyce v Mohamed Ibrahim (Group 25)
James Cahill v Andres Petrov (Group 20)
Si Jiahui v Mohamed Ibrahim (Group 25)
Matthew Selt v Andres Petrov (Group 20)
Mark Joyce v Haydon Pinhey (Group 25)
James Cahill v Sydney Wilson (Group 20)
Mohamed Ibrahim v Haydon Pinhey (Group 25)
Andres Petrov v Sydney Wilson (Group 20)
Si Jiahui v Mark Joyce (Group 25)
Matthew Selt v James Cahill (Group 20)

Monday July 10

Group 1
Group 19

Tuesday July 11

Group 2
Group 18

Wednesday July 12

Group 4
Group 12

Thursday July 13

Group 13
Group 31

Friday July 14

Group 9
Group 14