Hong Kong Masters - Live Stream

18+ | Geo restrictions may apply | Be Gamble Aware

World Snooker Championship Qualifiers 2022 | Draw, Live Scores and Schedule of Play

Left arrow

Stephen Hendry vows to continue comeback despite opting out of World Championship Qualifiers

Right arrow

World Snooker Championship Qualifiers live stream | How to watch live online

The road to The Crucible commences (Photo by World Snooker)

The road to The Crucible culminates with the World Snooker Championship qualifiers, and you can follow the latest results and schedule of play here.

Sixteen coveted places are up for grabs in the £2.4 million main event alongside the world’s top 16 ranked players.

Qualifying will take place from April 4-13 at the English Institute of Sport in Sheffield, a stone’s throw from The Crucible, with players required to win a selected number of matches according to their ranking position in order to secure their qualification.

The field is comprised of 112 tour players and 16 amateurs who have achieved success through the WPBSA qualifying criteria.

Players starting out in Round One include six-time world finalist Jimmy White, 12-time women’s World Champion Reanne Evans, three-time ranking event winner Marco Fu and two-time ranking event winner Michael White.

Former World Champion Ken Doherty, two-time world finalist Matthew Stevens, Thai star Thepchaiya Un-Nooh and 1995 world finalist Nigel Bond are among the notable cueists entering at the Second Round stage.

Ricky Walden is the highest ranked player in qualifying action and will start out in Round Three alongside the likes of 14-time ranking event winner Ding Junhui, 2006 World Champion Graeme Dott, two-time world finalist Ali Carter and Welsh Open winner Joe Perry.

A condensed format once again means that matches from Rounds One to Three are to be contested over the best of 11 frames in a single session.

Fourth Round ties are to be contested over the best of 19 frames, split across two sessions, with the first session comprised of a maximum of nine frames.

WATCH THE WORLD SNOOKER CHAMPIONSHIP QUALIFIERS STREAMED LIVE HERE (18+)

World Snooker Championship Qualifiers 2022 Schedule

Monday April 4

Round One

9.30am
1 Zhao Jianbo 4-6 Michael Judge
4 Xu Si 6-4 Michael Collumb
5 Zhang Jiankang 6-4 John J Astley
6 Zhang Anda 6-0 Anton Kazakov

2.30pm
2 Alfie Burden 4-6 Robbie McGuigan
3 Duane Jones 6-2 Nutcharut Wongharuthai
7 Fraser Patrick 1-6 Michael White
8 Aaron Hill 4-6 Liam Davies

7.30pm
9 Lukas Kleckers 6-3 Soheil Vahedi
10 Andrew Pagett 6-2 Jimmy White
11 Hammad Miah 6-3 Chen Zifan
12 Louis Heathcote 6-5 Ben Mertens

Tuesday April 5

Round One

9.30am
15 Barry Pinches 6-3 Lee Stephens
17 Rory McLeod 6-2 Ng On Yee
21 Chang Bingyu 5-6 Daniel Wells
24 Yuan SiJun 6-3 Ross Muir

2.30pm
18 Ian Burns 6-5 Marco Fu
19 Peter Devlin 6-1 Yorrit Hoes
20 Jamie Wilson 6-2 Jake Crofts
22 Peter Lines 5-6 Sanderson Lam

7.30pm
13 Craig Steadman 4-6 David Lilley
14 Lee Walker 6-2 Reanne Evans
16 Ben Hancorn 3-6 Dean Young
23 Jamie O’Neill 4-6 James Cahill

Wednesday April 6

Round One

9.30am
29 Farakh Ajaib 6-5 Mark Lloyd
30 Zak Surety 4-6 Si Jiahui
31 Lei Peifan 6-0 Sean Maddocks
32 Wu Yize 6-2 Bai Langning

2.30pm
25 Mitchell Mann 0-6 Dylan Emery
26 Gerard Greene 6-1 Rebecca Kenna
27 Jackson Page 6-1 Sean O’Sullivan
28 Iulian Boiko 6-4 Michael Georgiou

Round Two

7.30pm
33 Allan Taylor 6-5 Michael Judge
34 Scott Donaldson 6-0 Robbie McGuigan
35 Dominic Dale 6-3 Duane Jones
36 Lyu Haotian 6-4 Xu Si

Thursday April 7

Second Round

9.30am
37 Sunny Akani 4-6 Zhang Jiankang
38 Andy Hicks 4-6 Zhang Anda
39 Martin O’Donnell 2-6 Michael White
40 Fergal O’Brien 5-6 Liam Davies

2.30pm
45 Robbie Williams 3-6 David Lilley
46 Tian Pengfei 6-4 Lee Walker
47 Joe O’Connor 6-4 Barry Pinches
48 Ashley Hugill 6-0 Dean Young

7.30pm
41 Nigel Bond 1-6 Lukas Kleckers
42 Thepchaiya Un-Nooh 6-4 Andrew Pagett
43 Michael Holt 6-1 Hammad Miah
44 Mark Joyce 6-5 Louis Heathcote

Friday April 8

Second Round

9.30am
53 Andrew Higginson 4-6 Daniel Wells
54 Cao Yupeng 6-1 Sanderson Lam
55 Mark Davis 5-6 James Cahill
56 Steven Hallworth 3-6 Yuan SiJun

2.30pm
57 Gao Yang 6-3 Dylan Emery
58 Matthew Stevens 6-1 Gerard Greene
59 Ashley Carty 1-6 Jackson Page
60 David Grace 6-4 Iulian Boiko

7.30pm
49 Ken Doherty 4-6 Rory McLeod
50 Elliot Slessor 6-0 Ian Burns
51 Oliver Lines 6-1 Peter Devlin
52 Chris Wakelin 6-2 Jamie Wilson

Saturday April 9

Round Three

9.30am
61 Pang Junxu 6-1 Farakh Ajaib
62 Jamie Clarke 6-5 Si Jiahui
63 Stuart Carrington 3-6 Lei Peifan
64 Simon Lichtenberg 6-4 Wu Yize

2.30pm
65 Ricky Walden 4-6 Allan Taylor
66 Li Hang 5-6 Scott Donaldson
67 Liang Wenbo 0-/wo Dominic Dale
68 Lu Ning 3-6 Lyu Haotian

7.30pm
69 Stephen Maguire 6-3 Zhang Jiankang
70 Zhou Yuelong 6-5 Zhang Anda
71 Mark King 1-6 Michael White
72 Jordan Brown 6-5 Liam Davies

Sunday April 10

Third Round

9.30am
73 Matthew Selt 6-5 Lukas Kleckers
74 Jak Jones 5-6 Thepchaiya Un-Nooh
75 Tom Ford 6-3 Michael Holt
76 Jamie Jones 6-1 Mark Joyce

2.30pm
81 David Gilbert 6-1 Rory McLeod
82 Anthony Hamilton 6-2 Elliot Slessor
83 Jimmy Robertson 6-4 Oliver Lines
84 Fan Zhengyi 5-6 Chris Wakelin

7.30pm
77 Kurt Maflin 1-6 David Lilley
78 Ding Junhui 6-4 Tian Pengfei
79 Ben Woollaston 1-6 Joe O’Connor
80 Martin Gould 5-6 Ashley Hugill

Monday April 11

Third Round

9.30am
93 Graeme Dott 6-1 Pang Junxu
94 Gary Wilson 0-6 Jamie Clarke
95 Alexander Ursenbacher 3-6 Lei Peifan
96 Hossein Vafaei 6-0 Simon Lichtenberg

2.30pm
85 Noppon Saengkham 6-3 Daniel Wells
86 Robert Milkins 6-3 Cao Yupeng
87 Liam Highfield 6-5 James Cahill
88 Ryan Day 1-6 Yuan SiJun

7.30pm
89 Ali Carter 6-4 Gao Yang
90 Sam Craigie 1-6 Matthew Stevens
91 Joe Perry 3-6 Jackson Page
92 Xiao Guodong 4-6 David Grace

Tuesday April 12

Fourth Round

11am & 5pm
97 Allan Taylor 1-10 Scott Donaldson
98 Dominic Dale 4-10 Lyu Haotian
99 Stephen Maguire 10-7 Zhou Yuelong
100 Michael White 10-8 Jordan Brown
101 Matthew Selt 7-10 Thepchaiya Un-Nooh
102 Tom Ford 5-10 Jamie Jones
103 David Lilley 7-10 Ding Junhui
104 Joe O’Connor 7-10 Ashley Hugill

Wednesday April 13

Fourth Round

11am & 5pm
105 David Gilbert 10-3 Anthony Hamilton
106 Jimmy Robertson 7-10 Chris Wakelin
107 Noppon Saengkham 10-8 Robert Milkins
108 Liam Highfield 10-7 Yuan SiJun
109 Ali Carter 8-10 Matthew Stevens
110 Jackson Page 10-6 David Grace
111 Graeme Dott 8-10 Jamie Clarke
112 Lei Peifan 9-10 Hossein Vafaei

Prize Fund
Last 32 losers: £20,000
———————–
Last 48 losers: £15,000
Last 80 losers: £10,000
Last 112 losers: £5,000
Highest break (qualifying stage included): £15,000

Top Snooker Offers

  • Watch the Hong Kong Masters streamed live here
  • Bet £10 & Get £50 in Free Bets when you register (18+)
  • Get £20 in Free Bets when you register and bet £5
  • Live streaming of all British Open matches