World Snooker Championship Qualifiers 2021 Live Scores and Schedule of Play

Left arrow

World Snooker Championship Qualifiers 2021 live stream: How to watch live online

Right arrow

Jimmy White v Stephen Hendry: World Championship Qualifiers 2021 preview – Legends renew iconic rivalry

The road to The Crucible commences (Photo by World Snooker)

The road to The Crucible begins with the World Snooker Championship qualifiers, and you can follow the latest results and fixtures here.

Sixteen coveted places are up for grabs in the £2.4 million main event alongside the top 16 players from the world rankings.

Qualifying will take place from April 5-14 at the English Institute of Sport in Sheffield, a stone’s throw from The Crucible, with players required to win a selected number of matches according to their ranking position in order to secure their qualification.

The field is comprised of 112 tour players and 16 amateurs who have achieved success through the WPBSA qualifying criteria.

Seven-time World Champion Stephen Hendry is featuring in qualifying action for the first time since 2012, having been awarded a wildcard to compete on the tour for the next two seasons.

Hendry will rekindle an era-defining rivalry with Jimmy White in his opening match, with the pair having contested four world finals, all of which won by the Scot.

Other players starting out in Round One include 1997 World Champion Ken Doherty, 12-time women’s World Champion Reanne Evans, two-time ranking event winner Michael White and giant-killer James Cahill.

Three-time Crucible semi-finalist Alan McManus, Dominic Dale, Jamie Jones and Mark King are among the notable cueists entering at the Second Round stage.

Zhou Yuelong is the highest ranked player in qualifying action and will start out in Round Three alongside the likes of 2015 World Champion Stuart Bingham, 2006 champion Graeme Dott and two-time world finalist Ali Carter.

A condensed format once again means that matches from Rounds One to Three are to be contested over the best of 11 frames in a single session.

Fourth Round ties are to be contested over the best of 19 frames, split across two sessions, with the first session comprised of a maximum of nine frames.

World Snooker Championship Qualifiers 2021 Prize Fund

Qualifiers: £20,000 minimum
Last 48 losers: £15,000
Last 80 losers: £10,000
Last 112 losers: £5,000
Highest break (Includes main event): £15,000

WATCH THE WORLD SNOOKER CHAMPIONSHIP QUALIFIERS STREAMED LIVE HERE (18+)

World Snooker Championship Qualifiers 2021 Schedule

Monday April 5

Round One

9.30am
2 Zak Surety 4-6 Fan Zhengyi
4 Oliver Lines 6-1 Dylan Emery
9 Andy Hicks 6-2 Reanne Evans
13 Zhao Jianbo 6-3 Ross Muir

2.30pm
5 Fraser Patrick 6-4 Leo Fernandez
6 Barry Pinches 0-6 Jamie Wilson
7 Gao Yang 6-3 Paul S Davison
8 Soheil Vahedi 5-6 Julien Leclercq

7.30pm
1 Jimmy White 3-6 Stephen Hendry
10 Billy Joe Castle 6-3 Connor Benzey
11 David Lilley w/o Amine Amiri
24 James Cahill 6-1 Sean Maddocks

Tuesday April 6

Round One

9.30am
3 Ken Doherty 4-6 Lee Walker
14 Rod Lawler 6-1 Alex Borg
16 Jamie Clarke 6-4 Iulian Boiko
25 Si Jiahui 6-1 Hamim Hussain

17 Igor Figueiredo 6-0 Farakh Ajaib
18 Rory McLeod 6-5 Brian Ochoiski
19 Ashley Carty 6-4 Michael White
20 Peter Lines 6-5 Mark Lloyd

7.30pm
12 Brandon Sargeant 6-4 Rebecca Kenna
21 Allan Taylor 4-6 Bai Langning
22 Duane Jones 6-5 Hayden Staniland
23 Steven Hallworth 6-2 Dean Young

Wednesday April 7

Round One

9.30am
15 Fergal O’Brien 6-3 Fergal Quinn
26 Peter Devlin 1-6 Lukas Kleckers
27 Kacper Filipiak 6-4 Riley Parsons
28 Aaron Hill 4-6 Ashley Hugill

2.30pm
29 Lei Peifan 6-5 Ben Mertens
30 Simon Lichtenberg 6-3 Ivan Kakovskii
31 Ben Hancorn 2-6 Florian Nuessle
32 Mitchell Mann 6-5 Robbie McGuigan

Second Round

7.30pm
33 Xu Si 6-1 Stephen Hendry
34 Liam Highfield 6-5 Fan Zhengyi
35 Nigel Bond 6-4 Lee Walker
36 Dominic Dale 6-4 Oliver Lines

Thursday April 8

Second Round

9.30am
37 Joe O’Connor 6-2 Fraser Patrick
38 Jak Jones 6-4 Jamie Wilson
39 Lyu Haotian 6-5 Gao Yang
40 Chang Bingyu 6-2 Julien Leclercq

2.30pm
41 Eden Sharav 6-1 Andy Hicks
42 Tian Pengfei 6-3 Billy Joe Castle
43 Jamie Jones 6-4 David Lilley
44 Andrew Higginson 6-3 Brandon Sargeant

7.30pm
45 Jimmy Robertson 6-5 Zhao Jianbo
46 Yuan SiJun 5-6 Rod Lawler
47 Stuart Carrington 6-2 Fergal O’Brien
48 Jamie O’Neill 5-6 Jamie Clarke

Friday April 9

Second Round

9.30am
49 Robbie Williams 5-6 Igor Figueiredo
50 Anthony Hamilton 6-1 Rory McLeod
51 Louis Heathcote 6-2 Ashley Carty
52 Luo Honghao 3-6 Peter Lines

2.30pm
53 Alan McManus 3-6 Bai Langning
54 Daniel Wells 4-6 Duane Jones
55 David Grace 3-6 Steven Hallworth
56 Gerard Greene 6-5 James Cahill

7.30pm
57 Pang Junxu 6-4 Si Jiahui
58 Alexander Ursenbacher 6-2 Lukas Kleckers
59 Jackson Page 5-6 Kacper Filipiak
60 Sam Craigie 6-3 Ashley Hugill

Saturday April 10

Second Round

9.30am
61 Chris Wakelin 6-5 Lei Peifan
62 Ian Burns 6-4 Simon Lichtenberg
63 Mark King 6-3 Florian Nuessle
64 Chen Zifan 6-5 Mitchell Mann

Third Round

2.30pm
65 Zhou Yuelong 6-5 Xu Si
66 Elliot Slessor 5-6 Liam Highfield
67 Matthew Selt 6-5 Nigel Bond
68 Scott Donaldson 6-5 Dominic Dale

7.30pm
69 Robert Milkins 6-5 Joe O’Connor
70 Kurt Maflin 6-4 Jak Jones
71 Noppon Saengkham 0-/wo Lyu Haotian
72 Tom Ford 4-6 Chang Bingyu

Sunday April 11

Third Round

9.30am
73 Graeme Dott 6-3 Eden Sharav
74 Sunny Akani 4-6 Tian Pengfei
75 Michael Holt 3-6 Jamie Jones
76 Li Hang 6-2 Andrew Higginson

2.30pm
77 Lu Ning 6-5 Jimmy Robertson
78 Liang Wenbo 6-3 Rod Lawler
79 Mark Davis 6-4 Stuart Carrington
80 Joe Perry 2-6 Jamie Clarke

7.30pm
81 Thepchaiya Un-Nooh 5-6 Igor Figueiredo
82 Mark Joyce 6-3 Anthony Hamilton
83 Ryan Day 6-5 Louis Heathcote
84 Ricky Walden 6-1 Peter Lines

Monday April 12

Third Round

9.30am
85 Ben Woollaston 5-6 Bai Langning
86 Martin Gould 6-4 Duane Jones
87 Jordan Brown 5-6 Steven Hallworth
95 Luca Brecel 6-3 Mark King

2.30pm
89 Ali Carter 6-4 Pang Junxu
90 Martin O’Donnell 5-6 Alexander Ursenbacher
91 Zhao Xintong 6-3 Kacper Filipiak
92 Hossein Vafaei 0-6 Sam Craigie

7.30pm
88 Gary Wilson 6-4 Gerard Greene
93 Matthew Stevens 3-6 Chris Wakelin
94 Xiao Guodong 6-1 Ian Burns
96 Stuart Bingham 6-1 Chen Zifan

Tuesday April 13

Fourth Round

11am & 5pm
97 Zhou Yuelong v Liam Highfield
98 Matthew Selt v Scott Donaldson
99 Robert Milkins v Kurt Maflin
100 Lyu Haotian v Chang Bingyu
101 Graeme Dott v Tian Pengfei
102 Jamie Jones v Li Hang
103 Lu Ning v Liang Wenbo
104 Mark Davis v Jamie Clarke

Wednesday April 14

Fourth Round

11am & 5pm
105 Igor Figueiredo v Mark Joyce
106 Ryan Day v Ricky Walden
107 Bai Langning v Martin Gould
108 Steven Hallworth v Gary Wilson
109 Ali Carter v Alexander Ursenbacher
110 Zhao Xintong v Sam Craigie
111 Chris Wakelin v Xiao Guodong
112 Luca Brecel v Stuart Bingham